MŁODZIEŻOWY REJS MORSKI NA S/Y DAR SZCZECINA

Terminy: 26 sierpnia – 1 września 2019r. (poniedziałek – niedziela)

Zakwaterowanie: Jacht Dar Szczecina

Port zaokrętowania: Szczecin

Wyżywienie: wspólnie przygotowywane na jachcie

Szkolenie: podstawy żeglarstwa morskiego

Uczestnicy: młodzież 15-19 lat

Transport: dojazd własny lub wspólnie PKP 


BAŁTYK

„Nasze morze”, które jest na wyciągnięcie ręki, ale bardzo często jest niedoceniane. Bałtyk kryje wiele pięknych zatok np. Botnicką, Fińską, Ryską czy cieśniny Duńskie. Piękne szkierowe wybrzeża na północy, dające niesamowite poczucie przybrzeżnego pływania w otoczeniu tysięcy skalistych wysepek, oraz typowo skandynawskiej zabudowy. Duże wyspy Gotlandia, Olandia, Sarema, które można odwiedzić, Bornholm który w ciągu postoju można przemierzyć rowerem. Pokonując Bałtyk możemy odwiedzić nadbałtyckie stolice jak Kopenhagę, Sztokholm, Helsinki, Tallin i Rygę.

Oczywiście nie da się zobaczyć tego wszystkiego podczas tygodniowego rejsu.

Ale od czegoś trzeba zacząć. Zaokrętujemy się w Szczecinie dokładnie w marinie Centrum Żeglarskiego, gdzie zakupimy prowiant przeszkolimy się z zasad Bezpieczeństwa i tego samego dnia ruszymy spokojnymi wodami do Świnoujścia skąd skoro świt, AHOJ PRZYGODO, ruszymy na podbój Bałtyku !!

Trasa rejsu (jak zwykle) uzależniona jest od warunków pogodowych jednak postaramy się zawinąć na Bornholm i dalej ruszymy w kierunku Kopenhagii nie zapominając o naszym ulubionym przystanku w Sassnitz.


ZAKWATEROWANIE

 

Naszym środkiem transportu, sypialnią, kuchnią i szkołą pod żaglami w tygodniowym wymiarze będzie jacht Dar Szczecina.

Jach mieści wygodnie 12 os.:

 • 9 miejsc w kubrykach dziobowych jest przeznaczonych dla młodzieży (4 koje ułożone piętrowo 2+2 na dziobie i 3 + 2 koi bliżej śródokręcia)
 • 3 miejsca na rufie, dla załogi.

Potrzebny jest śpiwór i mała poduszka wedle uznania, warto zabrać prześcieradło.

Na jachcie znajduje się łazienka, jednak prysznic warto zaplanować w porcie. Często jest dodatkowo płatny i nie jest wliczony w cenę rejsu.

 

JACHT

S/Y Dar Szczecina jest to polski jednomasztowy jacht żaglowy typu Antares. Flagowa jednostka miasta Szczecin.

„Dar” odbył liczne rejsy po Morzu Bałtyckim i Północnym oraz po Oceanie Atlantyckim. W 1973 roku Kpt. Kraszewski podjął na nim próbę opłynięcia świata. Jacht ma doskonałe parametry regatowe. Startował w wielu regatach organizowanych w kraju i za granicą m.in. w Międzynarodowych Regatach Gryfa Pomorskiego 1969 (1. miejsce), 1971, regatach Cowes-Cork w Anglii 1970, Ostseewoche 1970 (1. miejsce), Kieler Woche 1971, Round Gotland Race 1971, Regatach Bermudzkich 1972, Ostseeregatta 1972 w Warnemunde (2. miejsce w klasie IOR I). W 1972 roku brał udział w Olimpiadzie Żeglarskiej w Kilonii.

Dar Szczecina reprezentował „swoje miasto” na paradzie jednostek żeglarskich z okazji 200 lecia USA w roku 1976. Brał też udział w Tall Ships' Races w latach 1976, 1984, 2004, 2005, 2010, 2012 i 2013. Triumfował w klasie C Regat TSR w roku 2007, 2012 i 2013[2]. W 2013 r. wygrał też klasyfikację generalną regat. Od 1996 r. bierze udział w Programie Edukacji Morskiej (Szczecińska Szkoła pod Żaglami), służy do szkolenia młodzieży ze szkół.

W roku 2008 jacht przeszedł gruntowny remont, co oznacza zupełnie nową zabudowę wnętrza i nowe systemy jachtowe, a w kolejnych latach wymianę silnika i masztu. Dzięki temu mimo bogatej historii, Dar Szczecina to w pełni nowoczesny, wygodny i przede wszystkim bezpieczny jacht.


WYŻYWIENIE

Na jachcie znajduje się w pełni wyposażony kambuz, w którym wachta gospodarcza będzie przygotowywała posiłki dla całej załogi. (każdemu wypadnie jeden lub dwa razy w ciągu tygodnia)

Będą to na pewno:

 • śniadanie
 • obiad
 • kolacja

, pozostałe posiłki będą zależeć od upodobań i chęci młodzieży. Mile widziane są owocowe drugie śniadania i słodkie podwieczorki.

Samodzielne przygotowywanie posiłków to część życia na jachcie. Uwaga rodzice!! Dania zwykle przeszłyby Wasze najśmielsze oczekiwania.

 


SZKOLENIE

 

Podczas wszystkich BEST KAMPÓW stawiamy na profesjonalnie przeprowadzone szkolenie sportowe.

Na tym rejsie podstawą będzie aktywny udział młodzieży w pełnieniu wacht. Coraz częściej, na kameralnych rejsach odchodzi się od wprowadzania systemu wachtowego. U nas będzie to element, który eliminuje nudę, wprowadza porządek i sprawiedliwie dzieli obowiązki.

Będziemy prowadzić nawigację na mapach elektronicznych i papierowych. Młodzież nauczy się podstaw takich jak wyznaczanie kursów, zaznaczanie aktualnych pozycji, wprowadzanie poprawek (deklinacja, dewiacja). Dojdą do tego  elementy Locji  Morskiej, oznakowanie morskie, kontakt z portem przez radio VHF i obserwacja rozmów certyfikowanego radiooficera.

Będziemy wspólnie analizować prognozę pogody,  i zastanowimy się jakie kroki powinniśmy podjąć aby żegluga była przyjemna i przede wszystkim bezpieczna. (ostateczną decyzję podejmie kapitan😊)

Po rejsie każdy uczestnik otrzyma opinię z rejsu, potrzebną np. do uzyskania stopnia Jachtowego Sternika Morskiego.

Szkolenie poprowadzą doświadczeni kapitanowie oraz instruktorzy żeglarstwa:

 • Funkcję Kapitana pełnić będzie Kpt. Wojciech Maleika,
 • Funkcję I Oficera pełnić będzie Kpt. Jadwiga Barabasz (Pękalska), odpowiadać będzie również za szkolenie, opiekę oraz dobrą atmosferę na rejsie.

Do załogi stałej dołączy jeszcze jeden doświadczony żeglarz, posiadający szkolenia z bezpieczeństwa, oraz co najmniej stopień Jachtowego Sternika Morskiego.


ATRAKCJE

 • żegluga sama w sobie
 • zwiedzanie portów, oraz lokalnych atrakcji w zależności od trasy rejsu
 • codzienne życie na jachcie, sprzątanie i gotowanie ;)

Ponadto:

 • gadżety obozowe
 • galeria foto na facebooku
 • i wiele innych atrakcji...

TRANSPORT

 

 

W cenę wyjazdu nie jest wliczony transport z miejsca zamieszkania do Szczecina i z powrotem.

Dla chętnych będzie organizowany wspólny transport PKP (wynajęte przedziały), z naszym opiekunem (dodatkowo płatny).

Przewidywane trasy:

RZESZÓW –> SZCZECIN m.in. przez KRAKÓW, KATOWICE, WROCŁAW.

 

Jeśli dotyczy to Ciebie, daj znać!

 


OPIEKA I UBEZPIECZENIE

 

Podczas trwania całego rejsu zapewniamy:

 • 24 godzinną opiekę wykwalifikowanych wychowawców oraz kierownika wypoczynku, kapitana i I oficera.

Wszystkim naszym uczestnikom zapewniamy ubezpieczenie NNW SIGNAL IDUNA rozszerzone o rekreacyjne uprawianie sportu. Istnieje również możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu.

 

Rejs jest zgłoszony do Kuratorium Oświaty.


CENY I ŚWIADCZENIA

 

CENNIK OBOZU Z KURSEM NA PATENT ŻEGLARSKI W JASTARNI 2019

TERMIN

CENA REGULARNA

CENA PROMOCYJNA

do 15.04.2019

26.08.-01.09.2019

 2000zł

1950zł 

    ZAPISZ SIĘ !!

  

REZERWACJA:

Kliknij przycisk „ZAPISZ SIĘ” i wyślij nam zgłoszenie, podając miejsce i datę imprezy, liczbę i wiek uczestników oraz formę kampu: REJS MORSKI. W odpowiedzi otrzymasz maila z kalkulacją wyjazdu oraz dokumentami – wypełnij je, zeskanuj i odeślij mailem. Po akceptacji warunków podamy Ci również numer konta, na które należy wpłacić zaliczkę (500 zł) w ciągu 7 dni. Pozostałą kwotę możesz wpłacić najpóźniej w dniu rozpoczęcia obozu. 

 

Cena obejmuje:

 

 • szkolenie z zakresu żeglarstwa morskiego
 • zakwaterowanie 6 dni, na jachcie
 • wyżywienie 4 posiłki dziennie, przygotowywanie samodzielnie na jachcie
 • całodobową opiekę wychowawców i kadry rejsu
 • ubezpieczenie NNW
 • gadżety obozowe

 

Cena nie obejmuje:

 • dojazdu do Szczecina z miejsca zamieszkania. Możliwy jest wspólny dojazd PKP z wychowawcą (opcja dodatkowo płatna)